Muhabbet Kuşu Türleri - Irkları

Muhammet Çelik

Yönetici
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
41
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu Türleri – Irkları

Muhabbet kuşlarının kökeni papağanlara dayanmaktadır. Onlar kadar büyük olmasalar bile göze çok tatlı ve güzel gelen muhabbet kuşları,papağanlar kadar olmasa da taklit yetenekleri sayesinde konuşabilmektedirler. Evimizin neşesi olan, evcil hayvan olarak çok daha fazla tercih edilen muhabbet kuşlarının türü bakan kişi açısından pekte önemli olmasa gerek. Fakat bu üreticiler için aynı şekilde değil. Her sektörde olduğu gibi muhabbet kuşu üreticileri de aynı hırsa sahip. İlk olarak küçükleri ile başlayalım düşüncesi, giderek boyları büyütmekte olan muhabbet kuşlarından anlayabilmekteyiz.
Muhabbet kuşlarının konuşma özelliği ile papağanlara dayanmaktadır. Öyle ki öğretildiği taktirde binlerce kelime konuşabilirler.

Hatta Guinness Kitabına giren bir muhabbet kuşu bile vardır. 1994 yılında ABD'de ölen Puck isimli muhabbet kuşunun vefat etmeden önce sahibi tarafından 1728 kelime konuşabildiği ispatlanmıştır. Bunun yanı sıra 2005 yılındaki bir olayda Kanadalı bir muhabbet kuşu besleyicisi muhabbet kuşuyla karşılıklı sohbet ettiğini göstererek muhabbet kuşlarının aynı zamanda ileri görüşlülük özelliğini de ortaya çıkarmıştır.

Muhabbet kuşlarının fiziksel özellikleri

Muhabbet kuşları genel itibari ile bir serçe ile aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Papağan ailesinden geldikleri için kuyrukları diğer kuşlara oranla biraz uzundur. Muhabbet kuşlarının üç ana rengi bulunmaktadır ; sarı,mavi ve yeşil. Ancak bu renklerin üstüne farklı renk kombinasyonları da çıkabilmektedir. Boyları ortalama olarak 18 cm kiloları ise 40 gramdır. Muhabbet kuşlarının ana renkleri genellikle karın ve butlarındadır. Tüyleri yaşadıkları ortama göre mutasyona uğrayarak farklılık gösterebilmektedirler. Ayrıca karanlıkta tüyleri florosan etkisi yapmaktadır. Bu uzmanlar tarafından cinsiyetleri ile eşleştirilmektedir.

Muhabbet kuşu ırkları

Muhabbet kuşlarının altı temel ırkı bulunmaktadır. Muhabbet kuşları ülkemizde Yerli,Pakistan,Çekoslovak,Hollanda,Jumbo ve İngiliz olarak bilinmektedir. Ama bunlarla birlikte Belçika ve Bulgaristan kökenli muhabbet kuşları zamanla birlikte ''yerli'' olarak adlandırılmaya başlanmışlardır. Muhabbet kuşlarının bu şekilde sınıflandırılmasında ki en büyük etken geldikleri ülkelerdir.

Pakistan muhabbet kuşları

Bu ırk en kolay ayırt edilebilendir. Yapılarıyla serçeye benzerler,ufak boyludurlar.

Yerli muhabbet kuşları

Avustralya'da görülen kuşlarla hemen hemen aynı boya sahip olan bu tür Türkiye'de en çok rağbet gören muhabbet kuşu türüdür.

Hollanda muhabbet kuşları
Yerli ırka oranla gövdeleri daha büyük olanlardır. Ayrıca kafaları da yerli ırka oranla daha büyüktür.

Çekoslovak muhabbet kuşları
Bu türün en büyük özelliği kuyruklarının ve boylarının uzun olmasıdır. Hollanda ırkına oranla uzun ve ince yapıdadırlar.

İngiliz muhabbet kuşları

Bu ırkın özelliği büyük beneklere,iri bir başa ve daha önce belirttiğim diğer türlere nazaran daha iri olmalarıdır.

Jumbo muhabbet kuşları
Jumbo muhabbet kuşları gösteri kuşlarıdır. Yani yarışmalarda boy gösterirler. Öyle ki bu ırk Hollanda muhabbet kuşunun iki katı büyüklüğünde olabilir.