Muhabbet Kuşu İshal ve Tedavisi

Muhammet Çelik

Yönetici
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
41
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu İshal Nedenleri ve Tedavisi

Muhabbet kuşları ülkemizde yaygın olarak bulunan alt türlere sahip büyük bir familyanın ortak adıdır. Öyle ki ülkemizde evde beslenen hayvanlar arasında 3 sırayı alan bu hayvanlar çok narin ve hassas hayvanlardır. Papağanlar ile akrabalıkları olduğu düşünülen bu hayvanlar iklim koşulları ile ciddi sorunlar yaşarlar çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda yaşayamazlar. Her ne kadar karayip adalarından getirildikleri bilinse de ormanda yaşam koşulları sık ağaçlar arasında ve gölgeliklerde devam etmektedir. Ayrıca uzun süre kafeste yaşamanın etkisi olarak uçma yetilerini kaybetmeseler de kanat güçlerini zamanla yitirip çok kısa mesafe uçuşlarda bile yorulacaklardır. Dikkat edilmesi gereken bu kuşların köpek ya da kedi gibi diğer hayvanlarla baş başa bırakılmamalarıdır.

Muhabbet Kuşu İshal Neden Olur?

Muhabbet kuşlarında ishal
bu hayvanların en sık yaşadıkları hastalığın başında gelmektedir. Genellikle insanlar sevgilerini yiyeceklerini paylaşarak göstermeyi adet edinse de bu kuşlar için oldukça tehlikeli bir durumdur. Muhabbet kuşları bizimle benzerliği olmayan bir sindirim sistemine sahiptir. Hal böyle olunca yediklerimizden onlara vermemiz onların ishal ya da sindirim bozuklukları yaşamalarına hatta ölümlerine yol açabilmektedir. Muhabbet Kuşlarında İshal belirtilerini ilk olarak kakasında sıvılık ve sümüksü bir görünüşle belli eder. Kuşun anüs bölgesinde kalan dışkılarda ishali anlamanızda yardımcı olur eğer kafes içerisinde dışkı sürekli kuru görünüyorsa belki hava koşullarından hızlıca kuruması etkili olduğu için olabilir. En doğru tespit anüs bölgesinde dışkı parçaları gözlemi ile yapılacaktır. İshal sadece yediklerinin sindirim yolu sorunlarına yol açmasından oluşmaz ayrıca böbrekler ile ilgili sorunlarda ishale sebebiyet verebilmektedir. Yapılması gereken ayrıca her gün iki kez taze içme suyu vererek böbreklerinde temizlenmesini sağlamaktır.

Muhabbet kuşlarında ishal tedavisi daha ileri boyutlarda ele alınması gereken bir konu olabilir. Bu durumda yapılması gereken ilk şey uzman veteriner ile iletişime geçmek olmalıdır. Eğer yaşadığınız yerde bir veteriner yoksa sırası ile önce kuşun yaşam alanındaki ısıyı düşürmeniz gerekmektedir. Yaz mevsiminde yükselen hava sıcaklığı göz önünde bulundurularak varsa klimalı bir oda yoksa daha az güneşi gören bir odaya almanız onlar için son derece faydalı olacaktır.

Muhabbet kuşlarında ishal belirtileri sadece dışkılar ve anüs kontrolü ile kendini göstermez ayrıca hayvan uçamayacak durumda halsizlik bitkinlik belirtileri veriyorsa ve siz ona dokunduğunuzda tepki vermiyorsa bu da ishalin habercisi olarak görülebilir. Kusma insanlarda olduğu gibi kuşlarda da görülebilen bir durumdur. Muhabbet kuşlarında ishal belirtisi olarak değerlendirilebilen bu durumda vakit kaybetmeden yukarıdaki önlemler alınmalı ve muhabbet kuşunun ilk önce içme suyu temizlenmelidir.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında ishal
olmuş kuşların beslenmesi için onlara özel yemler tercih edilmelidir. Ayrıca Dal darı denilen özel bir yiyecek onlar için biçilmiş kaftan olacaktır. İşlenmemiş olması katkı içermemesi ve yap bulunmaması sindirim sistemlerinde kaybettikleri dengenin geri gelmesi için önemli rol oynayacaktır. Ayrıca veterinerin ilaç önerisi gibi durumlardan sonra dikkat etmeniz bu ilacın maksimum 8 saat sonra tamamen suluklardan temizlenmesi gerektiğidir. Aksi taktirde kuş zehirlenme geçirecektir. Ne yazık ki ilaç zehirlenmeleri kuşlarda geri döndürülemez bir süreç olmakla birlikte muhabbet kuşunun hayatını kaybetmesine yol açacaktır.

Uyarı: Yukarıda yer alan yazılar ve tavsiyeler sadece bilgi amaçlıdır. Uygulamaların sorumluluğu uygulayan kişiye aittir.