[MAKALE] Aspur Tohumu Hakkında

Kaan OMURTAK

Kullanıcı
Katılım
15 Ara 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Hepinize merhaba arkadaşlar. Ekim ayı yarışması için tohumlar hakkında bir konu hazırlıyordum ama yarım kaldı. Şimdi ise o konudaki tohumları ayrı makaleler olacak şekilde inceleyeceğim. Keyifli okumalar.

ASPUR NEDİR, KULLANIMI NASILDIR:
Kanarya yemi ya da diğer adıyla aspur, “Buğdaygiller” familyasına ait bir bitkidir. Bilimsel adı ise “Phalaris canariensis”tir. Anavatanı Akdeniz bölgesi olan bu bitki günümüzde ticari olarak dünyanın çeşitli yerlerinde kuş yemlerinde kullanılmak için yetiştiriliyor. Aspur aşağıdaki gibidir.
E7403BC9-E7A6-406D-BDD3-002C43B2CBB2.jpeg


Aspurun yetiştirilmesinden daha çok bizi ilgilendiren kısım yani kuş yemlerinde kullanımı konusuna gelmek istiyorum.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki yemlerdeki aspur oranının ne kadar olması gerektiği hakkında ciddi tartışmalar ve fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Kimi üretici %50 kullanmaktadır kimi %10 kullanmaktadır kimisi hiç kullanmamaktadır bazıları da %100 kullanmaktadır. O derece yani. Siz düşünün. Piyasadaki yemlere bakacak olursak yemlerin %90’ında aspur oranı %10’u geçmemektedir. Bazı yemlerdeyse hiç bulunmamaktadır. Bu yemlere örnek verecek olursam:
 • Quik
 • Gold Wings
 • Vitakraft
 • Jungle
 • Versela Laga Prestige
 • Euro Gold
 • Myyem
 • Nature Plan
 • Beak’s
 • Garden Mix diye örnekler verebilirim.

Aspur oranı daha yüksek yemlere örnek verecek olursam:
 • Witte Molen
 • Benelux Budgies Üretici Yemi
 • Deli Nature
 • Hobipet M003 gibi örnekler verilebilir.
Gördüğümüz üzere aspur oranı yüksek yemlerin sayısı daha az. Şahsen ben aspurlu yemleri daha çok tercih ediyorum. Çoğu aspurlu yem de Avrupa menşeili. Avrupa ürünleri çok daha kaliteli oluyor. Bana göre aspurlu olmayan yemlerin %90’ı beş para etmez yemler. Bazı istisnalar hariç. Garden Mix, Vivid, Beak’s gibi yemler içeriği yüzünden değil ancak tazelik ve doğallığı için kullaılabilir. Belki Versela da kullanılabilir. Eğer tazeyse kullanılabilir. Yoksa diğer Jungle, Gold Wings vs. yemler hiç kullanılmaz. Bir de bırakın Jungle’ı falan “Boncuk Yem”, “Enjoy” gibi kuşu hasta edecek yemler vardır. Onlara hiç girmiyorum. Belirttiğim aspur oranı yüksek yemleri ise her zaman kullanabilirsiniz. Sadece M003 yeminin çok tozlu olduğu söyleniyordu belki tercih etmeyebilirsiniz. Yem alacağınız zaman sitemize danışabilirsiniz. Kuş konusunda uzman üyelerimiz ve yöneticilerimiz yardımcı olacaktır. Neyse mevzuya dönelim. Şimdi de aspurun detaylı besin değerlerini paylaşayım sizlerle.
1A919657-BB39-48A4-B00E-9E017B031061.png

Tablo biraz karışık gelebilir. Çok detaylı bir tablo çünkü. Ben yüzeysel olarak besin değerlerini yazacak olursam:
%71 karbonhidrat, %6 yağ ve %23 protein diyebiliriz. Detaylı veriler tabloda bulunmaktadır. Protein yönünden oldukça zengin bir tohum. Ayrıca karbonhidrat oranı da oldukça yüksek olduğu için kuşları güzel şekilde doyurur. Yağ oranıysa ideal seviyededir. Ne az yağlı ne de çok yağlı bir tohum.
Ortalıkta şöyle bir bilgi dolanmaktadır: “Aspur yağlanma yapar.“ diye. Elbette her ürünün fazlası zararlıdır. Ne demişler “Azı karar çoğu zarar.”. Bu her üründe geçerli. Aspurun da çok fazla tüketildiği takdirde zararlı olabilir. Olacaktır da. Ama yağlanma meselesine ben katılmıyorum.
Kuşlarını %100 aspurla besleyen üreticiler bile var ve kuşlarında yağlanma olmadığını belirtiyorlar ki yağ oranı da çok yüksek bir tohum değil. Bu yağlanma işi tabi ki egzersiz, hareket, diğer ürünlerin kullanımı vs. gibi birçok parametreyle beraber düşünülmelidir ama bu yağlanma işine pek inanmıyorum ben.
Aspurun kuşlar tarafından sevilmesine gelecek olursam yemdeki favori tohumlarından biridir diyebilirim. Kabuğu kolay soyulduğu için kuşlar çerez gibi tüketirler. Çatır çutur götürürler yani. Hastalık zamanlarında da kuşları yormamak için önlerinde ayrı bir yemlikte sunulabilir. Bunun dışında kış aylarında da kuşları sıcak tutmak için kullanılabilir. Diğer tohumlara göre biraz daha fazla yağlı olduğu için kuşları sıcak da tutmaktadır. Faydaları say say bitmez. Çok güzel ve faydalı bir tohumdur.
Şimdi benim görüşüme gelecek olursak bir yemde %50’ye kadar bulunabilir ama %50’yi aşmasını pek önermem. Bana göre ideal oranı %40’tır. Sizlere de bu oranda kullanmanızı öneririm. Yeminizde mutlaka aspur yüksek bir oranda bulunsun. Kuşlarınız da çok mutlu olacaktır. Aspura bayılırlar. Siz de afiyetle yediklerini izlersiniz.
Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıklı günler.

NOT: Konu tamamen bana aittir, izinsiz alıntı yapılamaz ve paylaşılamaz.